Rosemarie Annunziata, June 1, 1995-December 31, 2004; Senior Judge, 2005-2015

Judge Rosemarie Annunziata
Photographic portrait, 1995

Born 1940 in Newark, New Jersey

Elected by the General Assembly on February 25, 1995, to an eight-year term beginning June 1, 1995, to fill the vacancy created by the death of Bernard G. Barrow. Reelected January 21, 2003. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Hearing officer, Commonwealth of Virginia, 1979-1986
Hearing officer, Fairfax County Civil Service Commission, 1980-1989
Commissioner in chancery, Fairfax Circuit Court, 1988-1989
Judge, Nineteenth Judicial Circuit, 1989-1995

Education:
Elmira College, B.A., 1962
Yale University, M.A., 1967
American University, J.D., 1978

Professional career:
French teacher, Ramsey, New Jersey, Public School District, 1962-1963; and Greenwich Public Schools, Greenwich, Connecticut, 1964-1965
Newspaper reporter and feature writer, The Montgomery Advertiser/Journal, Montgomery, AL, 1965-1968
Private practice, Fairfax, 1978-1986, and Vienna, 1986-1989
Adjunct professor of law, legal writing, and research, George Mason University, 1988-1990

Oral history


Sources:
Elected, Journals of the Senate of Virginia, 1995 Regular Session, 1566, 1571; reelected, Journals of the Senate of Virginia, 2003 Regular Session, 312; retired effective January 1, 2005, Journals of the Senate of Virginia, 2005 Regular Session, 13; designated senior judge in 2005, 44 Va.App., v; date of birth, education, professional career, and other judicial service, The American Bench: Judges of the Nation (Forster-Long, Inc., 2001-2002), 2446; early professional career, vertical file, Virginia State Law Library; retired from senior status, 65 Va.App., iii.