William C. Mims, April 1, 2010-present

William C. Mims
Oil on canvas, 36 x 31 in., by Stephen Craighead, 2012

Born 1957 in Harrisonburg

Elected by the General Assembly on March 10, 2010, to a 12-year term beginning April 1, 2010, filling the vacancy created by the retirement of Barbara Milano Keenan. Expiration of term: January 31, 2023.

Education:
College of William and Mary, A.B., 1979
George Washington University, J.D., 1984
Georgetown University, LL.M., 1986

Professional career:
Chief of staff, Congressman Frank R. Wolf, 1985-1987
Deputy legislative director, U.S. Senator Paul S. Trible, Jr., 1981-1985
Private practice, Leesburg, 1987-2006
State delegate, 1992-1997
State senator, 1998-2006
Chief deputy attorney general, 2006-2009
Attorney general, 2009-2010
Private practice, Richmond, 2010


Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 2010 Session, 1310; sworn in on April 1, 2010, 279 Va., iii; oath, 279 Va., xxxiii; investiture, 279 Va., xxv; birth, education, and career, House of Delegates biography, retrieved on February 21, 2014, and biographical file, Virginia State Law Library; digital image of portrait by Kelly Parrish, 2012.