Stephen R. McCullough, August 1, 2011-March 10, 2016

McCullough
Photographic portrait, 2015

Born 1972 in Marseilles, France

Elected by the General Assembly on July 29, 2011, to an eight-year term beginning August 1, 2011, filling the vacancy created by the election of Elizabeth McClanahan to the Supreme Court of Virginia. Service terminated by election as justice of the Supreme Court of Virginia.

Other judicial service:
Law clerk to Justice Leroy R. Hassell, Sr., Supreme Court of Virginia, 1997-1999

Education:
University of Virginia, B.A., 1994
University of Richmond, J.D., 1997

Professional career:
Assistant attorney general of Virginia, 1999-2005
Deputy solicitor general of Virginia, 2006-2007
State solicitor general, 2008-2009
Opinions counsel/senior appellate counsel, 2010-2011


Sources:
Elected, Journals of the Senate of Virginia, 2011 Special Session 1, 118; professional career, Opinions of the Attorney General and report to the Governor of Virginia, 1999-2011 (reports for the years 2008-2011 are in electronic format and were retrieved from the state government records collection, Library of Virginia, on March 2, 2015); education and judicial clerkship, vertical file, Virginia State Law Library.