Lawrence L. Koontz, Jr., January 1, 1985-April 30, 1993; Chief Judge, April 1, 1985- April 30, 1993

Judge Lawrence L. Koontz, Jr.
Photographic portrait, 1985

Born 1940 in Roanoke

First elected by the General Assembly on December 17, 1984, to an eight-year term beginning January 1, 1985. Service terminated by election as justice of the Supreme Court of Virginia.

First elected chief judge on April 1, 1985, to a four-year term beginning April 1. Service terminated by election as justice of the Supreme Court of Virginia.

Other judicial service:
Judge, Juvenile and Domestic Relations Court, Roanoke, 1968-1976
Judge, Twenty-Third Judicial Circuit, 1976-1985
Justice, Supreme Court of Virginia, 1995-2011

Education:
Virginia Tech, B.S., 1962
University of Richmond, J.D., 1965

Professional career:
Private practice, Roanoke, 1965-1967
Assistant commonwealth’s attorney, Roanoke, 1967-1968

Oral histories

Supreme Court of Virginia portrait

Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1984 session, 10; elected chief judge, 1 Va.App., i; service as chief judge, 19 Va.App., i; elected justice of the Supreme Court of Virginia, “Koontz Gets Benched, But He Won’t Be Complaining,” The Roanoke Times, February 26, 1995; sworn in, 250 Va., v; retired and took senior status, 281 Va., v; birth, education, and career, transcript of service recognition ceremony on January 13, 2011, published in 281 Va., xxvii-xxviii; and transcript of portrait presentation on November 2, 2011, published in 282 Va., lxiii; assistant commonwealth’s attorney, The American Bench: Judges of the Nation (Reginald Bishop Foster & Associates, Inc., 1979-1980). Justice Koontz has continued to serve the court as a senior justice (retired), from 2011-present.