William H. Hodges, January 1, 1985-November 1, 1989

Judge William H. Hodges
Photographic portrait, 1985

Born 1929 in Hickory, Norfolk County, Virginia

Elected by the General Assembly on December 17, 1984, to an eight-year term beginning January 1, 1985. Service terminated by retirement.

Other judicial experience:
Judge, First Judicial Circuit, 1972-1984 (chief judge, 1980-1984)

Education:
Randolph-Macon College, B.A., 1951
Washington and Lee University, LL.B., 1956

Professional career:
Private practice, Norfolk, 1956-1960; and Chesapeake, 1960-1972
State delegate, 1962-1966
State senator, 1966-1972

Military service:
U.S. Coast Guard Intelligence (Korean War), 1951-1953

Oral history

Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1984 Special Session, 10; retired effective November 1, 1989, Journal of the Senate of Virginia, 1990 Regular Session, 68; birth, education, professional career, and military service, The American Bench: Judges of the Nation (Forster-Long, Inc., 1985-1986), 2326; dates served as chief judge, email correspondence with Faye Mitchell, Clerk, Circuit Court, City of Chesapeake, February 24, 2015.