Larry G. Elder, May 1, 1991-September 30, 2013

Judge Larry G. Elder
Photographic portrait, 1991

Born 1948 in Dinwiddie County

First elected by the General Assembly on February 23, 1991, to an eight-year term beginning May 1, 1991, to fill the vacancy created by the retirement of Marvin F. Cole. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Judge, Juvenile and Domestic Relations District Court, Eleventh Judicial District, Petersburg, 1986-1991

Education:
University of Virginia, 1966-1968
Virginia Commonwealth University, B.A., 1970
University of Richmond, J.D., 1975

Professional career:
Private Practice, Petersburg, 1975-1986
Commonwealth’s attorney and county attorney, Dinwiddie County, 1976-1986

Military Service:
Army Reserves and National Guard, 1970-1976


Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1991 Session, 1422; education, judge profile retrieved from martindale.com on February 25, 2015; other judicial career, The American Bench: Judges of the Nation (Forster-Long, Inc., 1993-1994), 2356; Peter Vieth, “Judge Elder to Retire from Court of Appeals,” Virginia Lawyers Weekly, September 5, 2013, retrieved from valawyersweekly.com on December 2, 2014; biography in vertical files, Virginia State Law Library.