Rudolph Bumgardner, III, November 26, 1997-December 31, 2005; Senior Judge, 2006-present

Judge Rudolph Bumgardner, III
Photographic portrait, 1997

Born 1941 in Staunton

Appointed by Governor George Allen on November 26, 1997, to fill the vacancy created by the retirement of Norman K. Moon. Elected by the General Assembly on January 30, 1998, to an eight-year term beginning February 1, 1998. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Judge, Augusta County Court, 1970-73
Judge, Twenty-fifth Judicial Circuit, 1978-1997 (chief judge, 1983-1997)

Education:
Davidson College, A.B., 1963
Washington and Lee University, LL.B., 1966

Professional career:
Assistant commonwealth’s attorney, Augusta County, 1968-1970
Private practice, Staunton, 1968-1978

Military service:
Active Duty, HQ. U.S. Army Europe, 1966-1968
Virginia Army National Guard, 1963-66, 1968-86


Sources:
Appointed by Governor Allen effective November 26, 1997, and elected on January 30, 1998, Journals of the Senate of Virginia, 1998 Regular Session, 125, 349, 447; retired effective December 31, 2005, Journals of the Senate of Virginia 2006 Regular Session, 675; designated senior judge in 2006, 47 Va.App., v; date of birth, education, military service, Martindale-Hubbell Law Directory, 1970 and email correspondence with Judge Bumgardner, March 2015; commonwealth’s attorney and private practice, Paul Fletcher, “Allen Selects Bumgardner,” Virginia Lawyers Weekly, November 17, 1997, retrieved from valawyersweekly.com in 2014; elected circuit court judge, Journals of the Senate of Virginia, 1978 Regular Session, 265-266.