Richard S. Bray, July 1, 1991-August 31, 2002

Judge Richard S. Bray
Photographic portrait, 1991

Born 1946 in Portsmouth

First elected by the General Assembly on February 23, 1991, to an eight-year term beginning July 1, 1991, filling the vacancy created by the election of Barbara M. Keenan as justice of the Supreme Court of Virginia. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Law clerk to Chief Justice Lawrence W. I’Anson, Supreme Court of Virginia, 1971-1972
Judge, Third Judicial Circuit, 1989-1991

Education:
Randolph-Macon College, B.A., 1968
College of William and Mary, J.D., 1971

Professional career:
Private practice, Norfolk, 1972-1989
President, Beazley Foundation, Portsmouth, 2002-present


Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1991 Regular Session, 1423; retired, Journals of the Senate of Virginia, 2003 Session, 8; biography, Martindale-Hubbell Law Directory, 1975, 1799B; law clerk, “Law Clerks Past and Present,” Supreme Court of Virginia Archives; other judicial service and professional career, John Tuerck, “Judge Bray to Leave the Appeals Court on August 31,” Virginia Lawyers Weekly, May 20, 2002, retrieved valawyersweekly.com on December 2, 2014.