Joseph E. Baker, January 1, 1985-July -31,1998

Judge Joseph E. Baker
Photographic portrait, 1985

Born June 7, 1920, in Franklin
Died December 15, 2002, in Norfolk

Elected by the General Assembly on December 17, 1984, to an eight-year term beginning January 1, 1985. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Substitute judge, Norfolk General District Court, 1977-1979
Judge, Fourth Judicial Circuit, 1979-1985

Education:
College of William and Mary, B.A., 1950
University of Virginia, LL.B., 1952

Professional career:
Assistant city attorney, Norfolk, 1952-1956
Private practice, Norfolk, 1956-1979
Instructor of commercial law, Norfolk Division, College of William and Mary, 1953-1954

Military service:
Navy (World War II)


Sources: 
Elected, Journal of the House of Delegates, 1984 Special Session, 8; retired, Journals of the Senate of Virginia, 1998 Regular Session, 662; education and career, Baker McClanahan, “Judge Baker Will Retire from Court of Appeals,” Virginia Lawyers Weekly, March 2, 1998; retired from service as a senior judge on April 1, 2000, 31 Va.App., v; obituary, Virginia Lawyers Weekly, December 23, 2002; military service, The American Bench-1985/86, 2313-2314.