E. Ballard Baker, January 1, 1985-March 24, 1985; Chief Judge, January 7, 1985-March 24, 1985

Chief Judge E. Ballard Baker
Oil on canvas, by Ruth Howell, 1986

Born November 25, 1917, in Richmond
Died March 24, 1985, in Richmond

Elected by the General Assembly on December 17, 1984, to an eight-year term beginning January 1, 1985. Service terminated by death.

Elected chief judge on January 7, 1985. Service terminated by death.

Other judicial service:
Substitute judge, County and Juvenile and Domestic Relations Court, Henrico County, 1962-1963
Judge, County and Juvenile and Domestic Relations Court, Henrico County, 1963-1966
Judge, Tenth Judicial Circuit, 1966-1973
Judge, Fourteenth Judicial Circuit, 1973-1985 (chief judge, 1980-1985)

Education:
University of Richmond, LL.B., 1947

Professional career:
Assistant attorney general, 1947-1949
Assistant city attorney, Richmond, 1949-1952
Private practice, Richmond, 1952-1963


Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1984 Special Session, 8; elected chief judge, Court of Appeals Order Book, January 7, 1985; biography, Resolution in Memorial of Ernest Ballard Baker, Judge, adopted by the Judicial Conference of Virginia meeting in annual session in Charlottesville on May 20, 1985, published in 1 Va.App., vi-vii. See also Elizabeth Terry Long, “Ernest Ballard Baker (25 November 1917-24 March 1985),” in John T. Kneebone and Sara B. Bearrs, Dictionary of Virginia Biography (Richmond, Va.: Library of Virginia, 1998), v. 1, 296-297.