William Carrington Thompson, February 19, 1980-March 2, 1983

W. Carrington Thompson
Oil on canvas, by Scaisbrooke L. Abbot, 1980
Location: courtroom, right

Born November 6, 1915 in Chatham
Died June 11, 2011, in Chatham

Elected by the General Assembly on January 28, 1980, to a 12-year term beginning February 1, 1980, filling the vacancy created by the retirement of Alexander Marrs Harman, and began his service on February 19, 1980. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Judge, Twenty-Second Judicial Circuit, 1973-1980

Education:
Attended Hampden-Sydney College, 1936-1939
University of Virginia, LL.B., 1939

Professional career:
Assistant state attorney general, 1941-1943; 1946-1947
Commonwealth’s attorney, Pittsylvania County, 1948-1955
State delegate, 1960-1966
State senator, 1968-1971
Member, Virginia Commission on Constitutional Government

Military service:
World War II (Navy)

Oral history

Further reading/Research collections


Sources:
Elected, “Thompson Gets Va. High Court Judge’s Post,” Washington Post 1974-Current File [Washington, D.C.], January 29, 1980: C3, and Journal of the House of Delegates of Virginia, 1980 Session, 299; qualified, 220 Va., iii, v; retired, 225 Va., iii; birth, education, and career, transcript of portrait presentation on November 1, 2005, published in 271 Va., ix-xii; and “Justice Thompson Retiring,” Virginia Bar News, v. 33 (1983), No. 8, p. 42; attended Hampden-Sydney for three years and transferred to the University of Virginia, transcript of oral history with Carrington Thompson on November 14, 2007, Supreme Court of Virginia Archives, Virginia State Law Library, p. 8; portrait, Library of Virginia portrait files.