Harold Fleming Snead, January 14, 1957-September 30, 1974 (Chief Justice, October 1, 1969-September 30, 1974)

Snead close up
Oil on canvas, by Hugo Stevens, 29 x 24 in., 1961
Location: courtroom, left

Born June 16, 1903, in Richmond
Died December 23, 1987, in Henrico County

Appointed by Governor Thomas B. Stanley on November 21, 1956, to fill the vacancy created by the death of Lemuel F. Smith and began his service on January 14, 1957. Elected by the General Assembly on January 20, 1958, to complete the unexpired term of Smith. Elected on March 6, 1964, to a regular 12-year term beginning February 1, 1965. Service terminated by retirement.

Succeeded John William Eggleston as chief justice when Eggleston retired on October 1, 1969. Service terminated by retirement.

Education:
University of Richmond, B.A., 1925
University of Richmond, LL.B., 1929

Other judicial service:
Assistant Trial Justice, Henrico County, 1933-1935
Trial Justice, Henrico County, 1935-1948
Judge, Tenth Judicial Circuit, 1948-1957

Professional career:
Private practice, Richmond, 1929-1933

Research collections


Sources:
Appointed, “Snead Gets Virginia High Court Post,” The Washington Post and Times Herald (1954-1959) [Washington, D.C.], November 22, 1956: C1; qualified, 198 Va., iii; elected, Journals of the House of Delegates of the Commonwealth of Virginia, 1959 Regular Session, 127; elected to a 12-year term, Journals of the House of Delegates, 1964 Session, 999; succeeded Eggleston as chief, 210 Va., iii; retired, 215 Va., iii; birth, education, and career, transcript of portrait presentation on June 16, 1982, published in 223 Va., xix-xxxi; death, “Harold Snead, 84, Retired Chief Justice of Va., Dies,” The Washington Post (1974-Current file), December 25, 1987: C6; portrait, Library of Virginia portrait files.