Edward Wren Hudgins, February 1, 1930-July 29, 1958 (Chief Justice, 1947-1958)

Hudgins close up
Oil on canvas, 39 x 29 in., by Hugo Stevens, 1958
Location: courtroom, left

Born January 17, 1882 in Buckingham County
Died July 29, 1958, in Chase City

First elected by the General Assembly on January 20, 1930, to a 12-year term, filling one of two new seats created by revisions to the state constitution, and began his service on February 1, 1930. Service terminated by death.

Succeeded Henry Winston Holt as chief justice when Holt died on October 4, 1947. Service terminated by death.

Other judicial service:
Judge, Thirty-fourth Judicial Circuit, 1926-1930

Education:
Richmond College, B.A., 1905
Richmond College, LL.B., 1908

Professional career:
Latin teacher, Richmond, 1907-1908
Private practice, Chase City, 1908-1928
State delegate, 1916-1920

Further reading/Research collections 


Sources:
Elected, Journal of the House of Delegates, 1930 Session, 71, and Thomas R. Morris, The Virginia Supreme Court: An Institutional and Political Analysis (Charlottesville, Va.: University Press of Virginia, 1975), 25-26, note 2; nominated by the Democratic caucus, “Hudgins, Gregory Win Bench Posts, Ten Others are Eliminated in Spirited Balloting on Appeals Judgeships,” The Washington Post (1923-1954), January 18, 1930: 20; birth, death, education, and career, transcript of memorial and portrait presentation on March 16, 1959, published in 200 Va., lxxxv-cvii; see also “Judge Hudgins is Dead at 76,” The Washington Post and Times Herald 1954-1959, July 30, 1958: B2; portrait, Library of Virginia catalog.