Thomas Christian Gordon, Jr., February 17, 1965-May 31, 1972

Thomas C. Gordon
Oil on canvas, 37 x 31 in., by Edmund P. Archer, 1969
Location: courtroom, right

Born July 14, 1915, in Richmond
Died May 17, 2003, in Richmond

Appointed by Governor Albertis Harrison on February 3, 1965, to fill the vacancy created by the retirement of Kenneth C. Whittle and began his service on February 17, 1965. Elected by the General Assembly on September 1, 1965, to complete the unexpired term of Whittle. Elected on January 27, 1966, to a regular 12-year term beginning February 1, 1966. Service terminated by resignation.

Education:
University of Virginia, B.A., 1936
University of Virginia, LL.B., 1938

Professional career:
Private practice, Richmond, 1938-1965; 1972-1981
Artist, 1981-2003

Military service:
World War II (Army)


Sources:
Appointed, “New Justice to Va. Court Takes Oath,” The Washington Post, Times Herald (1959-1973) [Washington, D.C.], February 18, 1965: C14; elected by the General Assembly, Journal of the House of Delegates of the Commonwealth of Virginia, 1965 Extra Session,, 25; elected to a regular 12-year term, Journal of the Senate of Virginia, 1966 Session, 125; resigned, 213 Va., iii; birth, education, and early career, “Gordon Appointed,” Virginia Bar News, Vol. XIII, No. 2 (February 1965), 1; later career and death, Virginia Lawyers Weekly, May 26, 2003, and Ann Oppenheimer, “Thomas C. Gordon, Jr., 1915-2003,” Folk Art Messenger, Summer/Fall 2003, 34; portrait, Library of Virginia catalog.