Thomas Turner Fauntleroy, Jr., January 1, 1883-December 31, 1894

Fauntleroy close up
Oil on canvas, 26 x 21 in., undated, artist unknown
Location: Hearing Room B

Born December 20, 1823, in Winchester
Died October 2, 1906, in St. Louis, Missouri

Elected by the General Assembly on February 25, 1882 to a 12-year term beginning January 1, 1883; was not nominated for a second term.

Education
:
University of Virginia, LL.B., 1844

Professional career:
Private practice, Winchester, 1844-1877; St. Paul, Minnesota, 1894-1898; and St. Louis, Missouri, 1898-1906
Commonwealth’s attorney, Frederick County, 1848-1850
State delegate, 1857-1858, 1877-1879
Sequestration agent, Confederate States of America, 1861-1865
Secretary of the Commonwealth, 1879-1883

Further reading/Research collections 


Sources:
Elected, The Supreme Court: Lewis, Richardson, Fauntleroy, and Hinton to Succeed Moncure, Staples, Christian, Anderson, and Burks, The Daily Dispatch (Richmond, Va.), February 26, 1882, retrieved on March 7, 2014; service terminated, Journal of the Senate of Virginia, 1893-1894 Session, 132-134, cited in Samuel N. Pincus, “The Virginia Supreme Court, Blacks, and the Law, 1870-1902″ (Ph.D. Diss., University of Virginia, 1978), 42; birth, death, education, and career, Elizabeth Terry Long, Thomas Turner Fauntleroy (1823-1906) Dictionary of Virginia Biography.