John William Eggleston, February 26, 1935–October 1, 1969 (Chief Justice, July 29, 1958–October 1, 1969)

Eggleston close up
Oil on canvas, 29 x 24 in., by Hugo Stevens, 1959, circa
Location: courtroom, left

Born June 18, 1886, in Charlotte Courthouse
Died May 18, 1976, in Norfolk

Appointed by Governor George Peery on February 20, 1935, to fill the vacancy created by the death of Louis Spencer Epes and began his service on February 26, 1935. First elected by the General Assembly on January 24, 1936, to a 12-year term beginning February 1, 1937. Service terminated by retirement.

Succeeded Edward Wrens Hudgins as chief justice when Hudgins died on July 29, 1958. Service terminated by retirement.

Education:
Washington and Lee University, B.A., 1906
Washington and Lee University, M.A., 1907
Washington and Lee University, LL.B., 1910

Professional career:
Teacher, McGuire’s Preparatory School, Richmond, 1907-1908
Private practice, Norfolk, 1910-1935
State senator, 1932-1935

Further reading/Research collections 


Sources:
Appointed, “Peery Gives Post of Epes to Eggleston,” February 21, 1935, The Washington Post (1923-1954) [Washington, D.C.]: 17; qualified, 163 Va., iii; elected, Journal of the House of Delegates of the Commonwealth of Virginia, 1936 Regular Session, 104; succeeded Hudgins as chief justice, 200 Va, iii; education, Washington and Lee University Alumni Directory, 1749-1970; retired, 220 Va., iii; birth, and career, transcript of remarks by Justice C. Vernon Spratley honoring Chief Justice Eggleston’s thirty years of service on March 1, 1965, published in 205 Va., , lxxxix; education, transcript of “In Memoriam” ceremony on October 7, 1976, published in 217 Va., vii-xx; death, Virginia Bar News, v. 25, No. 1 (July-August 1976), 24; portrait, Library of Virginia catalog. Justice Eggleston continued to serve the court as a senior (retired) justice from 1969 to 1974.