George Moffett Cochran, October 1, 1969-April 20, 1987

Cochran close up
Oil on canvas, 36 x 30 in., by Peter S. Stevens, 1972
Location: courtroom, right

Born April 20, 1912, in Staunton
Died January 22, 2011, in Staunton

Appointed by Governor Mills E. Godwin, Jr., on August 29, 1969, to fill the vacancy created by the retirement of John W. Eggleston and began his service on October 1, 1969. Elected by the General Assembly on January 29, 1970, to complete the unexpired term of Eggleston. First elected to a regular 12-year term (beginning February 1, 1973) on January 31, 1973. Service terminated by retirement.

Education:
University of Virginia, B.A., 1934
University of Virginia, LL.B., 1936

Professional career:
Private practice, Baltimore, 1934-1936; Staunton, 1936-1969
State delegate, 1948-1960; 1964-1965
State senator, 1966

Military service:
World II (Navy)

Oral history

Further reading/Reference collections


Sources:
Appointed, “Two Named to Virginia High Court,” The Washington Post, Times Herald (1959-1973) [Washington, D.C.], August 30, 1969: B2; qualified, 210 Va., iii; elected, Journal of the Senate of Virginia, 1970 Regular Session, 153; elected to a regular 12-year term, Journal of the House of Delegates of the Commonwealth of Virginia, 1973 Session, 369; retired, 233 Va., iii; birth, education, and career, transcript of portrait presentation on April 20, 1989, published in 238 Va., ix-xxviii; death, 282 Va., xxix; portrait, Library of Virginia catalog. Justice Cochran continued to serve the court as a retired (senior) justice from his retirement in 1987 to 2005.