William H. Cabell, April 3, 1811-December 31, 1850 (President, January 18, 1842-December 31, 1850)

Cabell close up
Oil on canvas, 30 x 25 in., by William Garl Brown, circa 1850
Location: courtroom foyer, left

Born December 16, 1772, in Cumberland County
Died January 12, 1853, in Richmond

Appointed by Governor George William Smith on March 21, 1811, to fill the vacancy created by the resignation of James Pleasants and began his service on April 3, 1811. Elected by the General Assembly on December 12, 1811.

Appointed president on January 18, 1842, succeeding Henry St. George Tucker. Service terminated by resignation.

Education:
Attended Hampden-Sydney College, 1785-1789
College of William and Mary, B.L., 1793

Professional career:
Private practice, Amherst County, 1795
State delegate, 1796, 1798, 1802-1805
Governor, 1805-1808

Further reading/Research collections


Sources:
Appointed March 11, 1811, sworn in on April 3, 1811, and election confirmed by the General Assembly on December 12, 1811, 16 Va (2 Munford). 289-291, xvii; appointed president on January 18, 1842, 39 Va., iii; attended Hampden-Sydney College, Alexander Brown, The Cabells and their Kin (1895), reprinted in Alfred J. Morrison, College of Hampden Sidney; Dictionary of Biography, 1776-1825 (1921),  77; birth and death dates, legal education, and career, John G. Deal, “William H. Cabell (1772-1853),” Dictionary of Virginia Biography (1998); portrait, Library of Virginia catalog. Cabell began acting as the presiding judge after Tucker resigned in May 1841, but he is not designated president in the order book until January 20, 1842.