Archibald Chapman Buchanan, October 7, 1946-September 30, 1969

Buchanan close up
Oil on canvas, 29 x 24 in., by David Silvette, 1959
Location: courtroom, rear

Born January 7, 1890, in Tazewell
Died May 3, 1979, in Tazewell

Appointed by Governor William Tuck on September 12, 1946, to fill the vacancy created by the retirement of Preston White Campbell and began his service on October 7, 1946. Elected by the General Assembly on January 13, 1947, to fill Campbell’s unexpired term. First elected to a regular 12-year term (beginning February 1, 1952), on February 8, 1950. Service terminated by retirement.

Other judicial service:
Judge, Twenty-Second Judicial Circuit, 1927-1946

Education:
Hampden-Sydney College, B.A., 1910
Washington and Lee University, LL.B., 1914

Professional career:
Private practice, Tazewell, 1915-1928
Mayor, Tazewell, 1917-1921
Commissioner of accounts, Tazewell County, 1919-1927

Further reading/Reference collections

Photographs


Sources:
Appointed, Richmond Times-Dispatch, September 13, 1946, cited in Thomas R. Morris, “Archibald Chapman Buchanan (1890-1979),” Dictionary of Virginia Biography (1998); elected, Journal of the House of Delegates of the Commonwealth of Virginia, 1947 Extra Session, 78; elected to a 12-year term, Journal of the Senate, 1950 Session, 192; retired, 210 Va., iii; education and career, transcript of memorial and portrait presentation on April 17, 1980, published in 223 Va., xi-xvii; portrait, Library of Virginia catalog.