George Landon Browning, February 19, 1930-August 26, 1947

George Landon Browning
Oil on canvas, 30 x 26 in., by Albert B. Vondra, 1947
Location: courtroom, rear

Born April 3, 1867, in Rappahannock County
Died August 26, 1947, in Richmond

Elected by the General Assembly on February 19, 1930, to complete the unexpired term of Richard Henry Lee Chichester and began his service the same day. Elected on February 7, 1940, to a regular 12-year term beginning February 1, 1941. Service terminated by death.

Education:

Georgetown University, LL.B., 1895

Professional career:
Teacher, Rappahannock County
Private practice, Madison County, 1899-1909; Orange County, 1909-1930
State delegate, 1914-1916


Sources:
Elected, 154 Va., iv, xcviii, and Journal of the House of Delegates of Virginia, 1930 Session, 280, cited in W. Hamilton Bryson, “George Landon Browning (1867-1947),” Dictionary of Virginia Biography (1998); elected to a 12-year term, Journals of the House of Delegates of Virginia, 1940 Session, 261; birth and death, education, and career, transcript of memorial and portrait presentation on January 9, 1948, published in 186 Va., xcvii-cxxi; portrait, Library of Virginia catalog.